Clubul Impact

Clubul IMPACT al Liceului Teoretic “Onisifor Ghibu” poartă numele de IMPACTIIII si a fost fondat în anul 2009 de catre Fundatia Noi Orizonturi. Clubul nostru se intalneste saptamanal cu scopul organizarii unor proiecte in folosul comunitatii in cadrul carora voluntarii isi dezvolta abilitati de viata. Pana in prezent clubul a realizat peste 25 de proiecte in folosul comunitatii.

Primele trei proiecte ale grupului Impactiiii ale Liceului Teoretic “Onisifor Ghibu”, au constat în mobilizarea de resurse umane si financiare pentru ajutorarea copiilor orfani din centrul A-mic al Fundatiei Ecce Homo. Alte proiecte organizate de noi sunt: HohohOnisifor!, Culori pentru Căianu, Halloween editia 1, 2,3 si 4, proiecte de Paste cu scoala primara din Chinteni si nu numai. Pe parcursul anului 2012-2013, 10 voluntari au organizat in fiecare zi de joi activitati de lucru in echipa, cunoastere si energizare cu elevii clasei a 6-a din gimnaziu. De asemenea, in parteneriat cu clubul FireWorks din Colegiu Tehnic Napoca, am organizat traininguri de managment de proiect, Tinerii Vor IMPACT, proiect nominalizat la Gala Voluntariatului de la Bucuresti.Cele mai mari proiecte ale clubului sunt festivalul GhibStock, festival cu un impact mare asupra liceenilor clujeni si nu numai si proiectul Seek&Discover Cluj-Napoca, care isi propune dezvoltarea unui serviciu de turism in Cluj-Napoca.

Echipa a participat la campania anuala de ecologizare “Let’s do it Romania” si la Campania Iubesc Clujul curat, a organizat proiecte de ecologizare in spatiile verzi din Cluj si din proximitatea acestuia, a organizat treasure-hunturi in incinta scolii in diverse ocazii si in Cluj pentru un grup international de studenti.

Pt copiii care cunosc valoarea voluntariatului si a implicării cetățenilor , care doresc sa schimbe in bine comunitatea, copii care se implica si dau un exemplu adultilor. Au făcut si fac parte din clubul impact, unul din cele mai recunoscute cluburi din tara. Au gândit si au implementat proiecte in folosul comunității, au atins si schimbat in bine Viețile multora, au implementat in scoala festivalul caritabil ghibstock, 5 ediții, singurul festival de anvergura organizat de liceeni. Au participat la si au organizat workshopuri si cursuri de formare pe Leadership, management de proiect, management financiar, au colaborat si atras in activitățile lor numerosi parteneri, sponsori si ong-uri, presa clujeana si institutii, au contribuit prin multe ore de munca la Educatia lor personală, la Educatia altora si la creșterea renumelui școlii, scoala cu cel mai mare si mai activ club de voluntariat impact din județ.

• Yassen Anwar
  • Crisan Călin