Strada Alexandru Vlahuta nr. 12-14, Cluj Napoca
Telefon:
  • 0264 580615 - Secretariat
  • 0264 587298 - Contabilitate
  • 0264 585965 - Directiune
Codul fiscal: 4722498
Inscriere Clasa Pregatitoare 2017-2018
Circumscriptie 2017-2018
Clasa Pregatitoare 2017-2018
PDI 2012-2016
Liceul Teoretic Onisifor Ghibu Cluj Napoca

Rezultate olimpiade

TELECAN Teodora – Biologie

Clasa a XII-a :

  • Mentiune – Olimpiada de Biologie-Faza Nationala
  • Calificare in Lotul National Largit de Biologie

Clasa a X-a:

  • Medalie de Argint – Olimpiada Europeana de Stiinte

Clasa a IX-a:

  • Locul II - Olimpiada de Biologie – Faza Nationala

PASCA Sergiu – Biologie

Clasa a XI-a:

  • Locul III – Olimpiada de Biologie – Faza Judeteana si Calificare la Faza Nationala

 

COSTIN Bianca  – Matematica si Informatica

  • Premiul II la olimpiada judeteana de matematica
  • Locul I la  Concursul interjudetean de matematica si informatica ” Marian Tarina „
  • Mentiune din partea Societatii de Stiinte Matematice la Concursul interjudetean de matematica si informatica ” Grigore Moisil „|

ALGHISSI Alessandro- Matematica si Informatica

  • Medalie de bronz – olimpiada nationala de informatica
  • Premiul I la olimpiada judeteana de informatica
  • Locul III la Concursul interjudetean de matematica si informatica ”  Grigore Moisil „
  • Premiul III  la Concursul interjudetean de matematica si informatica ” Marian Tarina „
  • Premiul II la Concursul interjudetean de informatica ” I.Team_net „

 

FELINDEAN  Bruno – Sport

  • component al echipei de pentatlon vicecampion judetean la OLIMPIADA NATIONALA A SPORTULUI SCOLAR  
  • Locul III cu stafeta 4×100 m la campionatele judetene de atletism

GERMÁN Rákhel-Beáta – Sport

  • componenta a echipei de pentatlon vicecampion judeteana la OLIMPIADA NATIONALA A SPORTULUI SCOLAR

IACAB Noémi – Sport

  • componenta a echipei de pentatlon vicecampioana judeteana la OLIMPIADA NATIONALA A SPORTULUI SCOLAR
  • Locul I cu stafeta 4×100 m la campionatele judetene de atletism

Irsai Boglár – Sport

  • componenta a echipei de pentatlon vicecampiona judeteana la OLIMPIADA NATIONALA A SPORTULUI SCOLAR

JOBB Alexandru – Sport

  • Locul V la aruncarea greutatii la campionatele judetene de atletism

cz Árpád – Sport

  • component al echipei de pentatlon vicecampion judetean la OLIMPIADA NATIONALA A SPORTULUI SCOLAR  
  • Locul III cu stafeta 4×100 m la campionatele judetene de atletism

APAHIDEAN Simona – Limba Romana

  • Maria Fătu - clasa VIIIA – Premiul II la etapa judeteană a olimpiadei de limba şi literatura română
  • Ada Mitrea - clasa VIIIA – Menţiune la etapa judeteană a olimpiadei de limba şi literatura română

Premii la Concursul  naţional de Creaţie literara „Isus se naşte. Slăviti-l!”:

  • Mara Bradea – clasa a V-a – Premiul I
  • Meseşan Tudor – clasa a V-a - Premiul II
  • Tudor Ada – clasa a VI-a – Premiul I
  • Gabriela Olosutean – clasa aVI-a – Premiul II
  • Manole Alexandru- clasa a VIII-a – Premiul I
  • Garbău Raul – clasa a VIIIa - Premiul II

 

BARASCU Liliana – Limba Franceza

  • Radu Cristian Andreescu - Premiul I – Concursul interjudetean de creatie in limba franceza “Plaisir d’écrire, plaisir de lire”
  • Radu Andreescu – Premiul I - Concurs interjudetean de poezie “Primavara Poetilor” - Valcea
  • Ciocan Ionut – Premiul I, calificat la etapa finala de la Baia-Mare – Concursul national de cantec francofon “Chants, sons sur scene
  • Paul Al Jawabra - Premiul I – proiectul european “Europa în şcoală”, iniţiat de Consiliul Europei, şi coordonat, la nivel naţional, de M.E.N., cu tema: “O balanţă echilibrată: familia şi cariera”
  • Paul Al Jawabra – Locul 3 - concursul national “La Francophonie avant du tout”
  • Iulia Popovici, Diana Moldovan, Titus Motiu - premiati cu titlul SMARTER Student si invitati la Bucuresti in cadrul evenimentului ”European mobility – Raising your employability”

BRANDUSAN Maria – Limba Romana

  • Sem.I Evaluare in educatie – etapa I : Premiul I/ Medalie de aur : Ana Dascal clasa a V-a C
  • Sem. II Evaluare in educatie – etapa II : Premiul III/ Medalie de bronz : Horatiu Popan clasa a V-a C
  • Concursul de creatie literara organizat de Biblioteca Judeteana – Premiul I : Oana Cimpean clasa a V-a C
  • Concursul Judetean al Revistelor Scolare – revista „Interferente” Mentiune

CALBUREAN Ana – Limba Romana

  • Premiul I la Simpozionul de auxiliare curriculare, Radu Andreescu, filmul „Zboruri în noapte”
  • Premiu Special la Olimpiada de limbi clasice, Toader Antoniu, VIII-D

CAMPEAN Dana – Chimie

  • Premiul I – Olimpiada judeteana Chimie cls.a IX-a Peculea Alexandra
  • Premiul  III – Olimpiada interjudeteana Gheorghe Spacu – Dej chimie Peculea Alexandra
  • Mentiune -Faza nationala – Stiinte pentru juniori Peculea Alexandra
  • Mentiune  – Faza nationala – Olimpiada de chimie Peculea Alexandra

Sunt la scoala lunea la ora 14 pentru diferite discutii cu eventualii parinti.

 

PELEA Carmen – Geografie

Rezultate olimpiada de geografie an școlar : 2012 – 2013

Olimpiada – faza locală – 1 elev clasa a  XII – a – media 7,50

 

DEAS Cristina – Limba Engleza

Fratean Diana cl.9s1 si Costin Adrian cl.11i au trecut de faza judeteana si au ajuns la baraj iar Baraian Axlexandra cl.11i a castigat Locul I la Olimpicii cunoasterii.

 

BERINDEIE Diana – Limba Engleza

Concursuri si Festivaluri de specialitate 2014-2015

I. Concurs de monologuri Speak Out, faza județeană 19 martie 2014

  •  Premiul II (Laura Moraru)
  •  Premiul III (Meseșan Tudor)
  •  Mențiunea I (Cătălina Șter)

II. Spectacol-dezbatere „Happy-Hippo Show” (CAEJ), 31 martie 2014

  • Cel mai bun actor Premiul I (Tudor Mesesan)
  • Cea mai bună prezentatoare Premiul III (Laura Moraru)
  • Cea mai bună coregrafie și cîntec original Premiul I
  • Cel mai bun scenariu original Premiul I
  • Cel mai bun Happi-Hippo Premiul III
  • Cel mai bun spectacol Premiul II

III.  Festivalul International Multilingv, Rakamaz, Ungaria, aprilie 2014

  • Cea mai bună actriță în rol secundar (Mara Meseșan)
  •  Cea mai bună coloană sonoră

IV. Festivalul Național de Teatru pentru elevi „Come with us to Dramaland”, 7-8 iunie 2014

  • Best Actress – Premiul II (Laura Moraru)
  • Best actor – Premiul III (Razvan Cotutiu)
  • Best Acting Team – Premiul III

V.  Concurs Cangurul Lingvist – Mențiuni

 

GALASIU Ingrid Simona – Limba Romana

In urma participarii la Olimpiada de Limba si literatura romana, etapa nationala, s-a obtinut:

  • Premiul I ce permite calificarea in etapa internationala (Andreescu Radu Cristian, clasa a X-a S2)
  • Premiul Special acordat de Facultatea de Litere din cadrul Universitatii de Vest din Timisoara

Gottwald Marta – Biologie

Premiul III. La Conferinţa Regională de Protecţia Mediului – Mai 2014, obţinut de elevii Györkös Péter cl.XI.M şi Varga Szilárd cl. XI.M – organizat de Liceul Reformat Cluj-Napoca

 

IENEI Edmund – Educatie Fizica

  • Tenis de masa etapa judeteana fete gimnaziu Locul I calificata la etapa nationala
  • Atletism gimnaziu fete tetratlon etapa judeteana Locul II
  • Atletism liceu fete pentatlon etapa judeteana  Locul II
  • Atletism liceu baieti pentatlon etapa judeteana Locul III
  • Volei fete liceu etapa municipala Locul III
  • Cupa Peter Laszlo etapa judeteana Locul I
  • Cupa Killyeni Peter etapa judeteana fete Locul II, baieti Locul III
  • Cupa Nagy Bukfenc gimnastica acrobatica Locul III

Karoly Bogdan – Istorie

Cu ocazia Aniversării  Revoluţiei din 1848 ( 15 martie 2014 ) elevii clasei a VII-a M au participat la concursul de istorie organizat de către asociaţia ,, Heltai Gáspár’’ unde au obţinut Locul 4.

 

LASCU Adriana – Geografie

Olimpiada judeteana : Mentiune : LAZAR V.D. Laura, clasa a 7-a C.

 

MANOLE Filomela – Biologie

  • Teodora Telecan, clasa a XII-a, Mentiune I -Olimpiada Biologie,Faza Nationala si Calificare in Lotul Nationala De Biologie
  • Darko Alin, clasa a IX-a, Mentiune - Olimpiada Biologie, Faza Judeteana
  • Petcu Andrada, clasa a IX-a, Premiu Special, Olimpiada Biologie, Faza Judeteana

MARCU Liliana – Matematica

Concursul Evaluare in educatie, etapa I, Medalie de Bronz : LAZAR V.D. Laura, clasa a 7-a C.

 

POPA Mihaela – Romana

Olimpiadă, faza judeţeană: Premiu Special, Petcu Andrada, clasa a IX-a S1

Concursul Evaluarea în educaţie, etapa I

  • Medalia de Aur: Gadalean Maria (clasa a VII-a B)
  • Diploma de Merit: Turdean Tania, Suciu Cristian  (clasa a VII-a B), Bucur Alexandra, Beldean Andrada (clasa a VII-aD), Petcu Andrada, Peculea Alexandra (clasa a IX-a S1)

Concursul Evaluarea în educaţie, etapa a II-a

  • Diploma de Merit: Hulpe Miruna (clasa aVII-a D)

Concursul Micii Creatori, faza judeteana

  • Mentiune: Rusu Denisa (clasa a VII-a B)

 

POPESCU Carmen Mariana 

Specialitatea: Automatizări și Calculatoare/ disciplina informatică, Disciplina: TIC

  • Locul II, Stef Alexandru, clasa a X-a I, Concurs Național, Faza Județeană la Olimpiada de Tehnologia Informației
  • Locul I, Douda Andreea, clasa a XI-a S1, Concurs Județean România Intre Realitate și Ficțiune organizat de Liceul Tehnologic Aurel Vlaicu
  • Locul I, Douda Andreea, clasa a XI-a S1, Concursul National „PC – intre util si plăcut” tema “Utilizarea calculatorului în studiul științelor naturii” organizat de Colegiul Tehnic Apulum Alba Iulia. Lucrarea Mirabila Sămânță a fost realizată sub formă de pagină Web.
  • Participare (Locul XII) Ciorea Cristescu Roxana, clasa a IX-a la Concursul Național, Faza Județeană la Olimpiada de Tehnologia Informației
  • Participare (locul XIII) Sarb Ștefan, clasa a IX-a la Concursul Național, Faza Județeană la Olimpiada de Tehnologia Informației
  • Revista Interferențe a obținut Mențiune la Concursul Revistelor Scolare (contribuția mea a fost legată de tehnoredactarea revistei. Am colaborat cu d-na prof. Brândușan Maria)

 

ROTAR Alina – Informatica

Elevul Alghisi Alessandro (din clasa a XII-a I) :

  • Medalie de Bronz la Olimpiada Nationala de Informatica
  • Premiul I la Olimpiada Judeteana de Informatica
  • Premiul II In cadrul proiectului ITeam_net la sectiunea A-programare , editia a V-a Cluj – Napoca
  • Premiul III la Concursul interjudetean de matematica si informatica “ Marian Tarina “, sectiunea informatica , Turda
  • Premiul III la Concursul interjudetean de matematica si informatica “ Grigore Moisil “, sectiunea informatica , Oradea

Elevul Stef Alexandru ( din clasa a X-a I):

  • Locul I la Concursul National de Evaluare in Educatie la Informatica , Tic si Cd “Tudor Sorin”

 

RUS Maria -Fizica

  • Ciorea Cristescu Roxana – Mentiune Olimpiada de FIzica faza judeteana
  • Peculea AlexandraMentiune Olimpiada de Stiinte Juniori faza nationala

 

SCRIDON Mirela – Matematica

  • Petcu Andrada, clasa a IX-a S1 – Medalie de Aur la Evaluarea in Educatie-etapa I
  • Ciorea Cristina Roxana, clasa a X-a S1-  Medalie de Argint la Evaluarea in Educatie-etapa II

 

SERBAC Ana-Maria – Engleza

  • Concursul: Olimpicii cunoasterii – Locul 1 pe tara si Medalie de Aur

TIMAR Viorel – Fizica

  • Elevii Ştef Andreé şi Tudor Ada din clasa a VI – a B au obţinut Premiul I – punctaj 100p (maxim) la Faza I a Concursului Naţional “Evaluare în Educaţie la FIZICĂ” şi calificarea la Faza Judeţeană a Olimpiadei de Fizică
  • Elevul Ştef Andreé a obţinut Premiul I – punctaj 100p (maxim) la Faza II a Concursului Naţional “Evaluare în Educaţie la FIZICĂ” şi Mentiune la Faza Judeţeană a Olimpiadei de Fizică

 

VLADAU Andreea – Matematica

  • Olimpiada de matematică faza naţională – Menţiune MEN şi Medalie de AUR SSMR- elevul Moldovan Bogdan Daniel cls. A XI-a I
  • Olimpiada de matematică faza judeţeană – Premiul I - elevul Moldovan Bogdan Daniel cls. a XI-a I şi Premiul II – elevele Mitrea Alexandra şi LOBODĂ Andreea cls. a VIII-a A
  • Concursul de Evaluare în educaţie etapa I: clasa a VII-a B RACZ Adrian - Medalie de BronzZĂPÎRŢAN Tudor-Diplomă de merit clasament judeţean; clasa a VIII-a A DRUGAN Otilia- Diplomă de Merit clasament naţional; MANOLE Alexandru, LOBODĂ Andreea- Diplomă de Merit clasament judeţean
  • Concursul interjudeţean de matematică „Argument”, Baia-Mare – Premiul I - elevul Moldovan Bogdan Daniel cls. a XI-a I
  • Concursul LuminaMath: MITREA Alexandra clasa a VIII-a A – Premiul II
  • Concursul „Grigore Moisil”, Oradea - Premiul III - elevul Moldovan Bogdan Daniel cls. a XI-a I
  • Concursul „ Laurenţiu Duican”, Braşov – Menţiune - elevul Moldovan Bogdan Daniel cls. a XI-a I
  • Concursul interjudeţean de matematică „Marian Ţarină”, Turda – Premiul II - elevul Moldovan Bogdan Daniel cls. a XI-a I
  • Concursul de Evaluare în educaţie etapa II:  clasa a XI-a I MOLDOVAN Bogdan - Medalie de Aur; clasa a VII-a B RACZ Adrian  - Medalie de Bronz; ZĂPÎRŢAN Tudor, HOŢOLEANU Andrei, MUREŞAN Iulia-Diplomă de Merit Clasament Judeţean